Medicul Marcel Bene a decedat

by

La Maison Roumaine anunţă cu profundă tristeţe decesul, pe data de 27 februarie 2019, la vârsta de 95 de ani, a distinsului medic pediatru dr. Marcel Bene, membru al asociaţiei noastre. Descendent al familiei Mureşianu din Braşov – compozitorul Iacob Mureşianu, nepot a lui Andrei Mureşianu (autor al poeziei „Un răsunet”, cunoscut azi ca „Deşteaptă-te, române”), este bunicul lui – dr. Bene a profesat la spitalul de copii din Braşov unde a fost foarte apreciat. Împreună cu familia s-a refugiat în Franţa în 1984, domiciliind la început la Nisa şi pe urmă la Paris. A rămas adânc ataşat de România, de Braşov şi de tradiţia muzicală a familiei; îl puteai vedea la cimitirul Père Lachaise îngrijind mormântul lui George Enescu. A fost un entuziast susţinător al asociaţiei noastre şi întreţinea legături strânse cu braşovenii membri şi prieteni ai asociaţiei. Va fi înmormântat în cimitirul Belu din Bucureşti. Adresăm familiei îndoliate, începând cu fiica sa, Dna Alexandra Condemine, cele mai sincere condoleanţe.

 

Dumnezeu să-l odihnească!

Alexandru Herlea

Etichete: , , ,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s


%d blogeri au apreciat: