Les Roumains en France 1916 – 1918

by

(Versiunea în limba română)
En ce début d’année 2018, celle du centenaire de la Grande Roumanie, il est de notre devoir de nous souvenir et de rendre hommage à tous ceux qui ont œuvré pour sa création et l’ont rendue possible, en commençant par les grands roumains qui tels Iuliu Maniu furent assassinés dans les geôles communistes. La Maison Roumaine se rappelle aussi et rend hommage aux milliers de prisonniers roumains qui sont morts, dans de sinistres conditions, dans les camps allemands en Alsace, en Lorraine et au nord de la France lors de la Grande Guerre, comme le souligne la mini brochure „Les Roumains en France 1916 – 1918” publiée par la „Délégation à la Mémoire et à l’Information Historique” du Ministère de la Défense. Notre association lui renouvelle ses plus vifs remerciements déjà adressés lors de la sortie de cette publication, en pièce jointe. En page 11 se trouve une photo sur laquelle figure l’officier roumain Remus Radina, le grand résistant anticommuniste, membre de notre association, qui en 1981 a initié les cérémonies de commémoration qui depuis se déroulent  tous les ans au cimetière militaire roumain de Soultzmatt.În acest început al anului 2018, anul centenarului României Mari, este datoria noastră să ne amintim şi să aducem omagiul nostru tuturor celor care au lucrat pentru făurirea ei şi au făcut-o posibilă, începând cu marii români, precum Iuliu Maniu, care au fost asasinaţi în temniţele comuniste. La Maison Roumaine îşi aminteşte, de asemenea, şi aduce un omagiu miilor de prizonieri români care au murit, în condiţii sinistre, în lagărele germane din Alsacia, Lorena şi nordul Franţei din Primul Război Mondial, aşa cum subliniază mini-broşura „Românii în Franţa 1916-1918„, publicată de Delegaţia pentru Memorie şi Informare Istorică a Ministerului francez al Apărării. Asociaţia noastră îşi reînnoieşte mulţumirile deja adresate acesteia cu prilejul publicării acestei broşuri, pe care o prezint mai jos. La pagina 11 se găseşte o fotografie în care apare figura ofiţerului român Remus Radina, marele rezistent anticomunist, membru al asociaţiei noastre, care în 1981 a iniţiat ceremoniile de comemorare care de atunci se desfăşoară an de an la Cimitirul Militar Românesc din Soultzmatt.

 

Etichete: , , , , ,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s


%d blogeri au apreciat: