Géopolitique, conflits et patrimoine

by

MISE A JOUR: télécharger la conférence de texte Al. Herlea au lien ci-dessous

ACTUALIZARE: descărcare text conferinţă Alexandru Herlea din linkul de mai jos

Link:

Un patrimoine encore interdit ? L’enjeu de la mémoire du communisme en Roumanie aujourd’hui à travers le «Mémorial Sighet»


Ci-dessous  le programme du colloque international, interdisciplinaire  „Géopolitique, conflits et patrimoine” qui aura lieu à l’Université „Jean Monnet” de Saint-Etienne le 11 et 12 décembre prochain et auquel notre association participe. Ce colloque, financé par la région Auvergne-Rhône-Alpes, est organisé par le professeur Robert Belot, membre de notre association et je présente une communication intitulée: „Un patrimoine encore interdit? L’enjeu de la mémoire du communisme en Roumanie aujourd’hui à travers le „Mémorial Sighet„.

Alexandre Herlea

(Telecharger pdf ici)


Mai jos, programul colocviului internațional interdisciplinar Geopolitică, conflicte și patrimoniu, care va avea loc la Universitatea „Jean Monnet„ din Saint-Etienne, pe 11 și 12 decembrie, săptămâna viitoare, și la care participă asociația noastră. Acest colocviu, finanțat de regiunea Auvergne-Rhône-Alpes, este organizat de către profesorul Robert Belot, membru al asociației noastre, iar eu prezint o comunicare intitulată: ”Un patrimoniu încă interzis? Problema memoriei comunismului în România astăzi, prin Memorialul Sighet”.

Alexandru Herlea

 

 

 

Etichete: , , , , , , , , ,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s


%d blogeri au apreciat: