Centenaire rouge: 100 ans de répression

by

(Versiunea în limba română)

Ci-dessous le film documentaire réalisé par TVR Cluj suite à la conférence intitulée „Le centenaire de la révolution d’Octobre: 100 ans de répression„, organisée à l’occasion du centenaire de la Révolution d’Octobre, qui marque l’instauration du bolchevisme en Russie et le début de la répression exercée par le communisme totalitaire dans le monde. Cette conférence a eu lieu du 12 au 15 octobre à l’ Université Babes-Bolyai (UBB) de Cluj-Napoca et au Mémorial des victimes du communisme et de la résistance de Sighet et a été organisée par le Mémorial Sighet, la Fondation l’Académie Civique, la Faculté d’Etudes européennes et la Faculté d’Histoire et Philosophie de l’UBB, en partenariat avec la Fondation Hans-Seidel et l’Institut Polonais de Bucarest.  Ce film nous a été envoyé par le Professeur Liviu Tirau, membre de notre association et vice-doyen de la Faculté d’Etudes européennes, que nous remercions vivement.

Nous vous rappelons aussi que l’UBB et ses deux facultés citées ainsi que le Mémorial Sighet et la Fondation l’Académie Civique sont partenaires de notre association. Nous les félicitons pour la réalisation de cette conférence.

Alexandre Herlea

 


 Centenarul roşu: 100 de ani de represiune

 

Mai jos, filmul documentar realizat de TVR Cluj în urma conferinţei intitulate „Centenarul Revoluţiei din Octombrie: 100 de ani de represiune”, organizată cu ocazia centenarului Revoluţiei din Octombrie, care marchează instaurarea bolşevismului în Rusia şi începutul represiunii exercitate de comunismul totalitar în lume. Această conferinţă a avut loc între 12 şi 15 octombrie, la Universitatea Babeş-Bolyai (UBB) din Cluj şi la Memorialul Victimelor Comunismului şi Rezistenţei, de la Sighet şi a fost organizată de Memorialul Sighet, Fundaţia Academia Civică, Facultatea de Studii Europene şi Facultatea de Istorie şi Filosofie a UBB, în parteneriat cu Fundaţia Hans Siedel şi Institutul Polonez din Bucureşti. Acest film ne-a fost trimis de profesorul Liviu Tirau, membru al asociaţiei noastre şi vice-decan al Facultăţii de Studii Europene, căruia îi mulţumim călduros.
Vă reamintim că UBB şi facultăţile sale menţionate, precum şi Memorialul Sighet şi Fundaţia Academia Civică sunt parteneri ai asociaţiei noastre. Îi felicităm pentru realizarea acestei conferinţe.

 

Alexandru Herlea

 

Etichete: , , , , , ,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s


%d blogeri au apreciat: